Loading

wait a moment

CCS cross country championships: Top individual, team finishers in each division

Central Coast Section Championships

Saturday at Crystal Springs Cross Country Course, Belmont

2.95 miles

Boys

Division I

Teams: 1. Bellarmine 60, 2. Los Altos 91.

Individuals: Colin Peattie (Bellarmine) 15:02.8, 2. Adam Sage (Los Altos) 15:23.1, 3. Sam Jones (Carlmont) 15:26.0, 4. Aidan Dimick (Carlmont) 15:27.0, 5. Carson Smith (Santa Teresa) 15:27.8.

Division II

Teams: 1. Willow Glen 65, 2. St. Francis 75.

Individuals: 1. Juan Pablo Garcia (St. Francis) 15:28.98, 2. Ben Geil (Leigh) 15:32.11, 3. Aiden Maddison (St. Francis) 15:38.88, 4. Garrett MacQuiddy (Westmont) 15:41.99, 5. Evan Franco (Branham) 15:43.08.

Division III

Teams: 1. St. Ignatius 87, 2. Sacred Heart Cathedral 88.

Individuals: 1. Harrison Dance (Saratoga) 15:47.41, 2. Elliot Daniels (Prospect) 16:07.06, 3. Shivam Verma (Saratoga) 16:14.29, 4. Andrew Blelloch (Sacred Heart Cathedral) 16:20.52, 5. Ben Laughlin (Aptos) 16:24.02.

Division IV

Teams: 1. King City 52, 2. Scotts Valley 66.

Individuals: 1. Raymond Brookman (Santa Cruz) 15:42.62, 2. Mario Avila (King City) 15:47.83, 3. Kamran Murray (Menlo) 15:48.44, 4. Calvin Katz (Menlo) 15:50.26, 5. Cory Nounnan (San Lorenzo Valley) 15:51.81.

Division V

Teams: 1. Crystal Springs Uplands 43, 2. Priory 71.

Individuals: 1. Michael Julian (The York School) 15:46.35, 2. Wilser Vasquez (Crystal Springs Uplands) 16:11.89, 3. Jake Symonds (Crystal Springs Uplands) 16:15.60, 4. Jason Draxler Sadler (Priory) 16:21.94, 5. Julian Vargas (St. Francis SCP) 16:45.22.


SEASON PASS DIGITAL OFFER

If you have not already, we strongly encourage you to sign up for a digital subscription, which gives you access to all content on the Mercury News and East Bay Times websites. With your support, we can continue bringing these stories — and much more — to your screens. Here’s where to sign up for the season pass: Mercury News, East Bay Times.


Girls

Division I

Teams: 1. Palo Alto 44, 2. Gunn 131.

Individuals: 1. Lauren Soobrian (Los Altos) 17:58.2, 2. Yvonne Brien Miller (Sequoia) 18:17.7, 3. Oriana Jalal (Cupertino) 18:21.8, 4. Annika Paylor (Los Gatos) 18:27.9, 5. Katherine Hegblom (Homestead) 18:32.0.

Division II

Teams: 1. St. Francis 24, 2. Willow Glen 77.

Individuals: 1. Gianna Mendoza (Presentation) 17:55.55, 2. Isabelle Cairns (St. Francis) 18:04.57, 3. Alexandra Zanon (Archbishop Mitty) 18:20.99, 4. Vanessa Cabello (St. Francis) 18:26.24, 5. Roxane Thomas (St. Francis) 18:34.55.

Division III

Teams: 1. St. Ignatius 50, 2. Sacred Heart Cathedral 67.

Individuals: 1. Noelle Diep (El Camino) 18:42.57, 2. Evie Cohen (St. Ignatius) 19:05.84, 3. Susana Estrada (Aptos) 19:25.70, 4. Emma McCain (Soquel) 19:32.81, 5. Sabina House (Sacred Heart Cathedral) 19:37.22.

Division IV

Teams: 1. Menlo 30, 2. Sacred Heart Prep 96.

Individuals: 1. Anna Weirich (Harker) 18:01.12, 2. Luci Lambert (Sacred Heart Prep) 18:48.95, 3. Kendall Mansukhani (Half Moon Bay) 18:56.17, 4. Alexandra McCusker (Menlo) 19:00.05, 5. Kyra Pretre (Menlo) 19:01.25.

Division V

Teams: 1. Castilleja 29, 2. Crystal Springs Uplands 55.

Individuals: 1. Kaiya Brooks (Crystal Springs Uplands) 18:07.57, 2. Tevah Gevelber (Castilleja) 18:54.92, 3. Samira Kennedy (Castilleja) 19:20.14, 4. Abigail Krenz (Castilleja) 20:03.16, 5. Eszter Horvath (Priory) 20:06.50.


Source: East Bay CCS cross country championships: Top individual, team finishers in each division

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *